Modelo VINDE (vender)

El modelo vinde (vender), de la novena conjugación, es el modelo que cambia la –i de la raíz por –â en la primera persona del singular y tercera del plural del presente de indicativo, en la primera y tercera del singular y tercera del plural del presente de subjuntivo, en el pretérito indefinido, en el pretérito pluscuamperfecto, el gerundio y el participio. Además, la consonante d de la raíz pasa a z en la segunda persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo y del gerundio:

VINDE (vender)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu vând

tu vinzi

el vinde

noi vindem

voi vindeți

ei vând

eu am vândut

tu ai vândut

el a vândut

noi am vândut

voi ați vândut

ei au vândut

eu vindeam

tu vindeai

el vindea

noi vindeam

voi vindeați

ei vindeau

eu vândusem

tu vânduseși

el vânduse

noi vânduserăm

voi vânduserăți

ei vânduseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu vândui

tu vânduși

el vându

noi vândurăm

voi vândurăți

ei vândură

eu voi vinde

tu vei vinde

el va vinde

noi vom vinde

voi veți vinde

ei vor vinde

eu o să vând

tu o să vinzi

el o să vândă

noi o să vindem

voi o să vindeţi

ei o să vândă

eu am să vând

tu ai să vinzi

el are să vândă

noi avem să vindem

voi aveți să vindeţi

ei au să vândă

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi vândut

tu vei fi vândut

el va fi vândut

noi vom fi vândut

voi veți fi vândut

ei vor fi vândut

vinde

vindeţi

Presente Pasado

eu vând

tu vinzi

el vândă

noi vindem

voi vindeţi

ei vândă

eu să fi vândut

tu să fi vândut

el să fi vândut

noi să fi vândut

voi să fi vândut

ei să fi vândut

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi vânzând

tu vei fi vânzând

el va fi vânzând

noi vom fi vânzând

voi veți fi vânzând

ei vor fi vânzând

eu oi fi vânzând

tu ei fi vânzând

el o fi vânzând

noi om fi vânzând

voi eți fi vânzând

ei or fi vânzând

eu voi fi vândut

tu vei fi vândut

el va fi vândut

noi vom fi vândut

voi veți fi vândut

ei vor fi vândut

eu oi fi vândut

tu ei fi vândut

el o fi vândut

noi om fi vândut

voi eți fi vândut

ei or fi vândut

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu vinde

tu ai vinde

el ar vinde

noi am vinde

voi ați vinde

ei ar vinde

eu aș fi vândut

tu ai fi vândut

el ar fi vândut

noi am fi vândut

voi ați fi vândut

ei ar fi vândut

a vinde

a fi vândut

GERUNDIO PARTICIPIO

vânzând

vândut

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario