Modelo STA (estar)

El modelo sta (estar), de la primera conjugación, es un verbo irregular que presenta tres raíces diferentes (sta-, stă– y ste-) a lo largo de toda la conjugación:

STA (estar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu stau

tu stai

el stă

noi stăm

voi staţi

ei stau

eu am stat

tu ai stat

el a stat

noi am stat

voi ați stat

ei au stat

eu stăteam

tu stăteai

el stătea

noi stăteam

voi stăteați

ei stăteau

eu stătusem

tu stătuseși

el stătuse

noi stătuserăm

voi stătuserăți

ei stătuseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu stătui

tu stătuși

el stătu

noi stăturăm

voi stăturăți

ei stătu

eu voi sta

tu vei sta

el va sta

noi vom sta

voi veți sta

ei vor sta

eu o să stau

tu o să stai

el o să stea

noi o să stăm

voi o să staţi

ei o să stea

eu am să stau

tu ai să stai

el are să stea

noi avem să stăm

voi aveți să staţi

ei au să stea

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi stat

tu vei fi stat

el va fi stat

noi vom fi stat

voi veți fi stat

ei vor fi stat

stai

staţi

Presente Pasado

eu stau

tu stai

el stea

noi stăm

voi staţi

ei stea

eu să fi stat

tu să fi stat

el să fi stat

noi să fi stat

voi să fi stat

ei să fi stat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi stând

tu vei fi stând

el va fi stând

noi vom fi stând

voi veți fi stând

ei vor fi stând

eu oi fi stând

tu ei fi stând

el o fi stând

noi om fi stând

voi eți fi stând

ei or fi stând

eu voi fi stat

tu vei fi stat

el va fi stat

noi vom fi stat

voi veți fi stat

ei vor fi stat

eu oi fi stat

tu ei fi stat

el o fi stat

noi om fi stat

voi eți fi stat

ei or fi stat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu sta

tu ai sta

el ar sta

noi am sta

voi ați sta

ei ar sta

eu aș fi stat

tu ai fi stat

el ar fi stat

noi am fi stat

voi ați fi stat

ei ar fi stat

a sta

a fi stat

GERUNDIO PARTICIPIO

stând

stat

Libros relacionados



Deja un comentario