Modelo SPĂLA (lavar)

El modelo spăla (lavar), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos que cambian la vocal –ă de la raíz a la vocal –e en la segunda persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo, así como en la tercera persona del singular y del plural del presente de subjuntivo (y los tiempos derivados de él). Además, cambian la la vocal –ă de la raíz a la vocal –a en la tercera persona del singular y del plural del presente de indicativo y en la segunda persona del singular del imperativo:

SPĂLA (lavar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu spăl

tu speli

el spală

noi spălăm

voi spălaţi

ei spală

eu am spălat

tu ai spălat

el a spălat

noi am spălat

voi ați spălat

ei au spălat

eu spălam

tu spălai

el spăla

noi spălam

voi spălați

ei spălau

eu spălasem

tu spălaseși

el spălase

noi spălaserăm

voi spălaserăți

ei spălaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu spălai

tu spălași

el spălă

noi spălarăm

voi spălarăți

ei spălară

eu voi spăla

tu vei spăla

el va spăla

noi vom spăla

voi veți spăla

ei vor spăla

eu o să spăl

tu o să speli

el o să spele

noi o să spălăm

voi o să spălaţi

ei o să spele

eu am să spăl

tu ai să speli

el are să spele

noi avem să spălăm

voi aveți să spălaţi

ei au să spele

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi spălat

tu vei fi spălat

el va fi spălat

noi vom fi spălat

voi veți fi spălat

ei vor fi spălat

spală

spălaţi

Presente Pasado

eu spăl

tu speli

el spele

noi spălăm

voi spălaţi

ei spele

eu să fi spălat

tu să fi spălat

el să fi spălat

noi să fi spălat

voi să fi spălat

ei să fi spălat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi spălând

tu vei fi spălând

el va fi spălând

noi vom fi spălând

voi veți fi spălând

ei vor fi spălând

eu oi fi spălând

tu ei fi spălând

el o fi spălând

noi om fi spălând

voi eți fi spălând

ei or fi spălând

eu voi fi spălat

tu vei fi spălat

el va fi spălat

noi vom fi spălat

voi veți fi spălat

ei vor fi spălat

eu oi fi spălat

tu ei fi spălat

el o fi spălat

noi om fi spălat

voi eți fi spălat

ei or fi spălat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu spăla

tu ai spăla

el ar spăla

noi am spăla

voi ați spăla

ei ar spăla

eu aș fi spălat

tu ai fi spălat

el ar fi spălat

noi am fi spălat

voi ați fi spălat

ei ar fi spălat

a spăla

a fi spălat

GERUNDIO PARTICIPIO

spălând

spălat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario