Modelo PUSTII (asolar)

El modelo pustii (asolar), de la sexta conjugación, es el modelo de los verbos cuya raíz acaba en vocal –i. Esta –i se mantiene a lo largo de toda la conjugación:

PUSTII (asolar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu pustiesc

tu pustiești

el pustiește

noi pustiim

voi pustiiţi

ei pustiesc

eu am pustiit

tu ai pustiit

el a pustiit

noi am pustiit

voi ați pustiit

ei au pustiit

eu pustiam

tu pustiai

el pustia

noi pustiam

voi pustiați

ei pustiau

eu pustiisem

tu pustiiseși

el pustiise

noi pustiiserăm

voi pustiiserăți

ei pustiiseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu pustiii

tu pustiiși

el pustii

noi pustiirăm

voi pustiirăți

ei pustiiră

eu voi pustii

tu vei pustii

el va pustii

noi vom pustii

voi veți pustii

ei vor pustii

eu o să pustiesc

tu o să pustiești

el o să pustiască

noi o să pustiim

voi o să pustiiţi

ei o să pustiască

eu am să pustiesc

tu ai să pustiești

el are să pustiască

noi avem să pustiim

voi aveți să pustiiţi

ei au să pustiască

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi pustiit

tu vei fi pustiit

el va fi pustiit

noi vom fi pustiit

voi veți fi pustiit

ei vor fi pustiit

pustiește

pustiiţi

Presente Pasado

eu pustiesc

tu pustiești

el pustiască

noi pustiim

voi pustiiţi

ei pustiască

eu să fi pustiit

tu să fi pustiit

el să fi pustiit

noi să fi pustiit

voi să fi pustiit

ei să fi pustiit

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi pustiind

tu vei fi pustiind

el va fi pustiind

noi vom fi pustiind

voi veți fi pustiind

ei vor fi pustiind

eu oi fi pustiind

tu ei fi pustiind

el o fi pustiind

noi om fi pustiind

voi eți fi pustiind

ei or fi pustiind

eu voi fi pustiit

tu vei fi pustiit

el va fi pustiit

noi vom fi pustiit

voi veți fi pustiit

ei vor fi pustiit

eu oi fi pustiit

tu ei fi pustiit

el o fi pustiit

noi om fi pustiit

voi eți fi pustiit

ei or fi pustiit

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu pustii

tu ai pustii

el ar pustii

noi am pustii

voi ați pustii

ei ar pustii

eu aș fi pustiit

tu ai fi pustiit

el ar fi pustiit

noi am fi pustiit

voi ați fi pustiit

ei ar fi pustiit

a pustii

a fi pustiit

GERUNDIO PARTICIPIO

pustiind

pustiit

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario