Modelo PIERI (perecer)

El modelo pieri (perecer), de la quinta conjugación, es el modelo que cambia la –e de la raíz por –a en la tercera persona del singular y del plural del presente de subjuntivo. Además, pierde la –r en la segunda persona del singular del imperativo:

PIERI (perecer)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu pier

tu pieri

el piere

noi pierim

voi pieriți

ei pier

eu am pierit

tu ai pierit

el a pierit

noi am pierit

voi ați pierit

ei au pierit

eu pieream

tu piereai

el pierea

noi pieream

voi piereați

ei piereau

eu pierisem

tu pieriseși

el pierise

noi pieriserăm

voi pieriserăți

ei pieriseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu pierii

tu pieriși

el pieri

noi pierirăm

voi pierirăți

ei pieriră

eu voi pieri

tu vei pieri

el va pieri

noi vom pieri

voi veți pieri

ei vor pieri

eu o să pier

tu o să pieri

el o să piară

noi o să pierim

voi o să pieriţi

ei o să piară

eu am să pier

tu ai să pieri

el are să piară

noi avem să pierim

voi aveți să pieriţi

ei au să piară

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi pierit

tu vei fi pierit

el va fi pierit

noi vom fi pierit

voi veți fi pierit

ei vor fi pierit

piei

pieriţi

Presente Pasado

eu pier

tu pieri

el piară

noi pierim

voi pieriţi

ei piară

eu să fi pierit

tu să fi pierit

el să fi pierit

noi să fi pierit

voi să fi pierit

ei să fi pierit

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi pierind

tu vei fi pierind

el va fi pierind

noi vom fi pierind

voi veți fi pierind

ei vor fi pierind

eu oi fi pierind

tu ei fi pierind

el o fi pierind

noi om fi pierind

voi eți fi pierind

ei or fi pierind

eu voi fi pierit

tu vei fi pierit

el va fi pierit

noi vom fi pierit

voi veți fi pierit

ei vor fi pierit

eu oi fi pierit

tu ei fi pierit

el o fi pierit

noi om fi pierit

voi eți fi pierit

ei or fi pierit

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu pieri

tu ai pieri

el ar pieri

noi am pieri

voi ați pieri

ei ar pieri

eu aș fi pierit

tu ai fi pierit

el ar fi pierit

noi am fi pierit

voi ați fi pierit

ei ar fi pierit

a pieri

a fi pierit

GERUNDIO PARTICIPIO

pierind

pierit

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario