Modelo PARCA (aparcar)

El modelo parca (aparcar), de la segunda conjugación, es el modelo cuya raíz termina en –c, que se transforma en –ch cuando entra en contacto con una desinencia que empieza por la vocal –e para mantener el sonido [k] a lo largo de toda la conjugación:

PARCA (aparcar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu parchez

tu parchezi

el parchează

noi parcăm

voi parcaţi

ei parchează

eu am parcat

tu ai parcat

el a parcat

noi am parcat

voi ați parcat

ei au parcat

eu parcam

tu parcai

el parca

noi parcam

voi parcați

ei parcau

eu parcasem

tu parcaseși

el parcase

noi parcaserăm

voi parcaserăți

ei parcaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu parcai

tu parcași

el parcă

noi parcarăm

voi parcarăți

ei parcară

eu voi parca

tu vei parca

el va parca

noi vom parca

voi veți parca

ei vor parca

eu o să parchez

tu o să parchezi

el o să parcheze

noi o să parcăm

voi o să parcaţi

ei o să parcheze

eu am să parchez

tu ai să parchezi

el are să parcheze

noi avem să parcăm

voi aveți să parcaţi

ei au să parcheze

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi parcat

tu vei fi parcat

el va fi parcat

noi vom fi parcat

voi veți fi parcat

ei vor fi parcat

parchează

parcaţi

Presente Pasado

eu parchez

tu parchezi

el parcheze

noi parcăm

voi parcaţi

ei parcheze

eu să fi parcat

tu să fi parcat

el să fi parcat

noi să fi parcat

voi să fi parcat

ei să fi parcat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi parcând

tu vei fi parcând

el va fi parcând

noi vom fi parcând

voi veți fi parcând

ei vor fi parcând

eu oi fi parcând

tu ei fi parcând

el o fi parcând

noi om fi parcând

voi eți fi parcând

ei or fi parcând

eu voi fi parcat

tu vei fi parcat

el va fi parcat

noi vom fi parcat

voi veți fi parcat

ei vor fi parcat

eu oi fi parcat

tu ei fi parcat

el o fi parcat

noi om fi parcat

voi eți fi parcat

ei or fi parcat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu parca

tu ai parca

el ar parca

noi am parca

voi ați parca

ei ar parca

eu aș fi parcat

tu ai fi parcat

el ar fi parcat

noi am fi parcat

voi ați fi parcat

ei ar fi parcat

a parca

a fi parcat

GERUNDIO PARTICIPIO

parcând

parcat



Deja un comentario