Modelo MĂSURA (medir)

El modelo măsura (medir), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos que cambian la vocal –u de la raíz a la vocal –o en la primera y segunda persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo. Además, cambia la –u de la raíz al diptongo –oa en las terceras personas del presente de indicativo, presente de subjuntivo y segunda persona del singular del imperativo:

MĂSURA (medir)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu măsor

tu măsori

el măsoară

noi măsurăm

voi măsuraţi

ei măsoară

eu am măsurat

tu ai măsurat

el a măsurat

noi am măsurat

voi ați măsurat

ei au măsurat

eu măsuram

tu măsurai

el măsura

noi măsuram

voi măsurați

ei măsurau

eu măsurasem

tu măsuraseși

el măsurase

noi măsuraserăm

voi măsuraserăți

ei măsuraseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu măsurai

tu măsurași

el măsură

noi măsurarăm

voi măsurarăți

ei măsurară

eu voi măsura

tu vei măsura

el va măsura

noi vom măsura

voi veți măsura

ei vor măsura

eu o să măsor

tu o să măsori

el o să măsoare

noi o să măsurăm

voi o să măsuraţi

ei o să măsoare

eu am să măsor

tu ai să măsori

el are să măsoare

noi avem să măsurăm

voi aveți să măsuraţi

ei au să măsoare

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi măsurat

tu vei fi măsurat

el va fi măsurat

noi vom fi măsurat

voi veți fi măsurat

ei vor fi măsurat

măsoară

măsuraţi

Presente Pasado

eu măsor

tu măsori

el măsoare

noi măsurăm

voi măsuraţi

ei măsoare

eu să fi măsurat

tu să fi măsurat

el să fi măsurat

noi să fi măsurat

voi să fi măsurat

ei să fi măsurat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi măsurând

tu vei fi măsurând

el va fi măsurând

noi vom fi măsurând

voi veți fi măsurând

ei vor fi măsurând

eu oi fi măsurând

tu ei fi măsurând

el o fi măsurând

noi om fi măsurând

voi eți fi măsurând

ei or fi măsurând

eu voi fi măsurat

tu vei fi măsurat

el va fi măsurat

noi vom fi măsurat

voi veți fi măsurat

ei vor fi măsurat

eu oi fi măsurat

tu ei fi măsurat

el o fi măsurat

noi om fi măsurat

voi eți fi măsurat

ei or fi măsurat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu măsura

tu ai măsura

el ar măsura

noi am măsura

voi ați măsura

ei ar măsura

eu aș fi măsurat

tu ai fi măsurat

el ar fi măsurat

noi am fi măsurat

voi ați fi măsurat

ei ar fi măsurat

a măsura

a fi măsurat

GERUNDIO PARTICIPIO

măsurând

măsurat

Libros relacionados



Deja un comentario