Modelo LOCUI (vivir)

El modelo locui (vivir), de la sexta conjugación, es el modelo de los verbos cuya raíz acaba en vocal. La –i del infinitivo se mantiene a lo largo de toda la conjugación:

LOCUI (vivir)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu locuiesc

tu locuiești

el locuiește

noi locuim

voi locuiţi

ei locuiesc

eu am locuit

tu ai locuit

el a locuit

noi am locuit

voi ați locuit

ei au locuit

eu locuiam

tu locuiai

el locuia

noi locuiam

voi locuiați

ei locuiau

eu locuisem

tu locuiseși

el locuise

noi locuiserăm

voi locuiserăți

ei locuiseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu locuii

tu locuiși

el locui

noi locuirăm

voi locuirăți

ei locuiră

eu voi locui

tu vei locui

el va locui

noi vom locui

voi veți locui

ei vor locui

eu o să locuiesc

tu o să locuiești

el o să locuiască

noi o să locuim

voi o să locuiţi

ei o să locuiască

eu am să locuiesc

tu ai să locuiești

el are să locuiască

noi avem să locuim

voi aveți să locuiţi

ei au să locuiască

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi locuit

tu vei fi locuit

el va fi locuit

noi vom fi locuit

voi veți fi locuit

ei vor fi locuit

locuiește

locuiţi

Presente Pasado

eu locuiesc

tu locuiești

el locuiască

noi locuim

voi locuiţi

ei locuiască

eu să fi locuit

tu să fi locuit

el să fi locuit

noi să fi locuit

voi să fi locuit

ei să fi locuit

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi locuind

tu vei fi locuind

el va fi locuind

noi vom fi locuind

voi veți fi locuind

ei vor fi locuind

eu oi fi locuind

tu ei fi locuind

el o fi locuind

noi om fi locuind

voi eți fi locuind

ei or fi locuind

eu voi fi locuit

tu vei fi locuit

el va fi locuit

noi vom fi locuit

voi veți fi locuit

ei vor fi locuit

eu oi fi locuit

tu ei fi locuit

el o fi locuit

noi om fi locuit

voi eți fi locuit

ei or fi locuit

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu locui

tu ai locui

el ar locui

noi am locui

voi ați locui

ei ar locui

eu aș fi locuit

tu ai fi locuit

el ar fi locuit

noi am fi locuit

voi ați fi locuit

ei ar fi locuit

a locui

a fi locuit

GERUNDIO PARTICIPIO

locuind

locuit

Libros relacionados



Deja un comentario