Modelo LĂUDA (elogiar)

El modelo lăuda (elogiar), de la primera conjugación, es el modelo de verbos cuya raíz tiene una vocal –ă. Esta vocal –ă se transforma en –a en la primera, segunda y tercera persona del singular, así como en la tercera persona del plural del presente de indicativo y de subjuntivo y la segunda persona del singular del imperativo. Además cambia la consonante d de la raíz a z cuando entra en contacto con la desinencia –i en el presente de indicativo y subjuntivo:

LĂUDA (elogiar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu laud

tu lauzi

el laudă

noi lăudăm

voi lăudaţi

ei laudă

eu am lăudat

tu ai lăudat

el a lăudat

noi am lăudat

voi ați lăudat

ei au lăudat

eu lăudam

tu lăudai

el lăuda

noi lăudam

voi lăudați

ei lăudau

eu lăudasem

tu lăudaseși

el lăudase

noi lăudaserăm

voi lăudaserăți

ei lăudaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu lăudai

tu lăudași

el lăudă

noi lăudarăm

voi lăudarăți

ei lăudară

eu voi lăuda

tu vei lăuda

el va lăuda

noi vom lăuda

voi veți lăuda

ei vor lăuda

eu o să laud

tu o să lauzi

el o să laude

noi o să lăudăm

voi o să lăudaţi

ei o să laude

eu am să laud

tu ai să lauzi

el are să laude

noi avem să lăudăm

voi aveți să lăudaţi

ei au să laude

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi lăudat

tu vei fi lăudat

el va fi lăudat

noi vom fi lăudat

voi veți fi lăudat

ei vor fi lăudat

laudă

lăudaţi

Presente Pasado

eu laud

tu lauzi

el laude

noi lăudăm

voi lăudaţi

ei laude

eu să fi lăudat

tu să fi lăudat

el să fi lăudat

noi să fi lăudat

voi să fi lăudat

ei să fi lăudat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi lăudând

tu vei fi lăudând

el va fi lăudând

noi vom fi lăudând

voi veți fi lăudând

ei vor fi lăudând

eu oi fi lăudând

tu ei fi lăudând

el o fi lăudând

noi om fi lăudând

voi eți fi lăudând

ei or fi lăudând

eu voi fi lăudat

tu vei fi lăudat

el va fi lăudat

noi vom fi lăudat

voi veți fi lăudat

ei vor fi lăudat

eu oi fi lăudat

tu ei fi lăudat

el o fi lăudat

noi om fi lăudat

voi eți fi lăudat

ei or fi lăudat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu lăuda

tu ai lăuda

el ar lăuda

noi am lăuda

voi ați lăuda

ei ar lăuda

eu aș fi lăudat

tu ai fi lăudat

el ar fi lăudat

noi am fi lăudat

voi ați fi lăudat

ei ar fi lăudat

a lăuda

a fi lăudat

GERUNDIO PARTICIPIO

lăudând

lăudat

Libros relacionados



Deja un comentario