Modelo LĂTRA (ladrar)

El modelo lătra (ladrar), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos cuya raíz acaba en una consonante que va seguida de una –r o una –l. Estos verbos añaden la desinencia –u en la primera persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo. Además, la vocal –ă se transforma en –a en la primera, segunda y tercera persona del singular, así como en la tercera persona del plural del presente de indicativo y subjuntivo y la segunda persona del singular del imperativo:

LĂTRA (ladrar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu latru

tu latri

el latră

noi lătrăm

voi lătraţi

ei latră

eu am lătrat

tu ai lătrat

el a lătrat

noi am lătrat

voi ați lătrat

ei au lătrat

eu lătram

tu lătrai

el lătra

noi lătram

voi lătrați

ei lătrau

eu lătrasem

tu lătraseși

el lătrase

noi lătraserăm

voi lătraserăți

ei lătraseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu lătrai

tu lătrași

el lătră

noi lătrarăm

voi lătrarăți

ei lătrară

eu voi lătra

tu vei lătra

el va lătra

noi vom lătra

voi veți lătra

ei vor lătra

eu o să latru

tu o să latri

el o să latre

noi o să lătrăm

voi o să lătraţi

ei o să latre

eu am să latru

tu ai să latri

el are să latre

noi avem să lătrăm

voi aveți să lătraţi

ei au să latre

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi lătrat

tu vei fi lătrat

el va fi lătrat

noi vom fi lătrat

voi veți fi lătrat

ei vor fi lătrat

latră

lătraţi

Presente Pasado

eu latru

tu latri

el latre

noi lătrăm

voi lătraţi

ei latre

eu să fi lătrat

tu să fi lătrat

el să fi lătrat

noi să fi lătrat

voi să fi lătrat

ei să fi lătrat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi lătrând

tu vei fi lătrând

el va fi lătrând

noi vom fi lătrând

voi veți fi lătrând

ei vor fi lătrând

eu oi fi lătrând

tu ei fi lătrând

el o fi lătrând

noi om fi lătrând

voi eți fi lătrând

ei or fi lătrând

eu voi fi lătrat

tu vei fi lătrat

el va fi lătrat

noi vom fi lătrat

voi veți fi lătrat

ei vor fi lătrat

eu oi fi lătrat

tu ei fi lătrat

el o fi lătrat

noi om fi lătrat

voi eți fi lătrat

ei or fi lătrat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu lătra

tu ai lătra

el ar lătra

noi am lătra

voi ați lătra

ei ar lătra

eu aș fi lătrat

tu ai fi lătrat

el ar fi lătrat

noi am fi lătrat

voi ați fi lătrat

ei ar fi lătrat

a lătra

a fi lătrat

GERUNDIO PARTICIPIO

lătrând

lătrat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario