Modelo LA (lavar)

El modelo la (lavar), de la primera conjugación, es un verbo irregular que presenta dos raíces diferentes (la– y -) a lo largo de toda la conjugación:

LA (lavar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu lau

tu lai

el lă

noi lăm

voi laţi

ei lau

eu amut

tu aiut

el aut

noi amut

voi ațiut

ei auut

eu lam

tu lai

el la

noi lam

voi lați

ei lau

eu lăusem

tu lăuseși

el lăuse

noi lăuserăm

voi lăuserăți

ei lăuseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu lăui

tu lăuși

el lău

noi lăurăm

voi lăurăți

ei lău

eu voi la

tu vei la

el va la

noi vom la

voi veți la

ei vor la

eu o să lau

tu o să lai

el o să laie

noi o să lăm

voi o să laţi

ei o să laie

eu am să lau

tu ai să lai

el are să laie

noi avem să lăm

voi aveți să laţi

ei au să laie

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fiut

tu vei fiut

el va fiut

noi vom fiut

voi veți fiut

ei vor fiut

lă

laţi

Presente Pasado

eu lau

tu lai

el laie

noi lăm

voi laţi

ei laie

eu să fiut

tu să fiut

el să fiut

noi să fiut

voi să fiut

ei să fiut

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi lând

tu vei fi lând

el va fi lând

noi vom fi lând

voi veți fi lând

ei vor fi lând

eu oi fi lând

tu ei fi lând

el o fi lând

noi om fi lând

voi eți fi lând

ei or fi lând

eu voi fiut

tu vei fiut

el va fiut

noi vom fiut

voi veți fiut

ei vor fiut

eu oi fiut

tu ei fiut

el o fiut

noi om fiut

voi eți fiut

ei or fiut

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu la

tu ai la

el ar la

noi am la

voi ați la

ei ar la

eu aș fiut

tu ai fiut

el ar fiut

noi am fiut

voi ați fiut

ei ar fiut

a la

a fiut

GERUNDIO PARTICIPIO

lând

ut

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario