Modelo JUCA (jugar)

El modelo juca (jugar), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos que cambian la vocal –u de la raíz a la vocal –o en la primera y segunda persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo. Además, cambia la –u de la raíz al diptongo –oa en las terceras personas del presente de indicativo, presente de subjuntivo y segunda persona del singular del imperativo. Por último, el sonido [k] se transforma en [tʃ] cuando la –c de la raíz va seguida de la vocal –i o de la vocal –e:

JUCA (jugar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu joc

tu joci

el joacă

noi jucăm

voi jucaţi

ei joacă

eu am jucat

tu ai jucat

el a jucat

noi am jucat

voi ați jucat

ei au jucat

eu jucam

tu jucai

el juca

noi jucam

voi jucați

ei jucau

eu jucasem

tu jucaseși

el jucase

noi jucaserăm

voi jucaserăți

ei jucaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu jucai

tu jucași

el jucă

noi jucarăm

voi jucarăți

ei jucară

eu voi juca

tu vei juca

el va juca

noi vom juca

voi veți juca

ei vor juca

eu o să joc

tu o să joci

el o să joace

noi o să jucăm

voi o să jucaţi

ei o să joace

eu am să joc

tu ai să joci

el are să joace

noi avem să jucăm

voi aveți să jucaţi

ei au să joace

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi jucat

tu vei fi jucat

el va fi jucat

noi vom fi jucat

voi veți fi jucat

ei vor fi jucat

joacă

jucaţi

Presente Pasado

eu joc

tu joci

el joace

noi jucăm

voi jucaţi

ei joace

eu să fi jucat

tu să fi jucat

el să fi jucat

noi să fi jucat

voi să fi jucat

ei să fi jucat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi jucând

tu vei fi jucând

el va fi jucând

noi vom fi jucând

voi veți fi jucând

ei vor fi jucând

eu oi fi jucând

tu ei fi jucând

el o fi jucând

noi om fi jucând

voi eți fi jucând

ei or fi jucând

eu voi fi jucat

tu vei fi jucat

el va fi jucat

noi vom fi jucat

voi veți fi jucat

ei vor fi jucat

eu oi fi jucat

tu ei fi jucat

el o fi jucat

noi om fi jucat

voi eți fi jucat

ei or fi jucat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu juca

tu ai juca

el ar juca

noi am juca

voi ați juca

ei ar juca

eu aș fi jucat

tu ai fi jucat

el ar fi jucat

noi am fi jucat

voi ați fi jucat

ei ar fi jucat

a juca

a fi jucat

GERUNDIO PARTICIPIO

jucând

jucat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario