Modelo ÎNVÂRTI (girar)

El modelo învârti (girar), de la quinta conjugación, es el modelo que mantiene la misma forma en la primera persona del singular y la tercera persona del plural del presente de indicativo. Además, cambia en la –t en –ț al añadir la –i de la segunda persona del singular del presente de indicativo y subjuntivo:

ÎNVÂRTI (girar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu învârt

tu învârți

el învârte

noi învârtim

voi învârtiți

ei învârt

eu am învârtit

tu ai învârtit

el a învârtit

noi am învârtit

voi ați învârtit

ei au învârtit

eu învârteam

tu învârteai

el învârtea

noi învârteam

voi învârteați

ei învârteau

eu învârtisem

tu învârtiseși

el învârtise

noi învârtiserăm

voi învârtiserăți

ei învârtiseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu învârtii

tu învârtiși

el învârti

noi învârtirăm

voi învârtirăți

ei învârtiră

eu voi învârti

tu vei învârti

el va învârti

noi vom învârti

voi veți învârti

ei vor învârti

eu o să învârt

tu o să învârți

el o să învârtă

noi o să învârtim

voi o să învârtiţi

ei o să învârtă

eu am să învârt

tu ai să învârți

el are să învârtă

noi avem să învârtim

voi aveți să învârtiţi

ei au să învârtă

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi învârtit

tu vei fi învârtit

el va fi învârtit

noi vom fi învârtit

voi veți fi învârtit

ei vor fi învârtit

învârte

învârtiţi

Presente Pasado

eu învârt

tu învârți

el învârtă

noi învârtim

voi învârtiţi

ei învârtă

eu să fi învârtit

tu să fi învârtit

el să fi învârtit

noi să fi învârtit

voi să fi învârtit

ei să fi învârtit

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi învârtind

tu vei fi învârtind

el va fi învârtind

noi vom fi învârtind

voi veți fi învârtind

ei vor fi învârtind

eu oi fi învârtind

tu ei fi învârtind

el o fi învârtind

noi om fi învârtind

voi eți fi învârtind

ei or fi învârtind

eu voi fi învârtit

tu vei fi învârtit

el va fi învârtit

noi vom fi învârtit

voi veți fi învârtit

ei vor fi învârtit

eu oi fi învârtit

tu ei fi învârtit

el o fi învârtit

noi om fi învârtit

voi eți fi învârtit

ei or fi învârtit

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu învârti

tu ai învârti

el ar învârti

noi am învârti

voi ați învârti

ei ar învârti

eu aș fi învârtit

tu ai fi învârtit

el ar fi învârtit

noi am fi învârtit

voi ați fi învârtit

ei ar fi învârtit

a învârti

a fi învârtit

GERUNDIO PARTICIPIO

învârtind

învârtit

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario