Modelo ÎNFIORA (asustar)

El modelo înfiora (asustar), de la primera conjugación, es el modelo de verbos cuya raíz tiene una vocal –o. Esta vocal –o se transforma en el diptongo –oa al añadir la desinencia –ă en las terceras personas del presente de indicativo y la segunda persona del singular del imperativo o la desinencia –e en las terceras personas del presente de subjuntivo:

ÎNFIORA (asustar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu înfior

tu înfiori

el înfioară

noi înfiorăm

voi înfioraţi

ei înfioară

eu am înfiorat

tu ai înfiorat

el a înfiorat

noi am înfiorat

voi ați înfiorat

ei au înfiorat

eu înfioram

tu înfiorai

el înfiora

noi înfioram

voi înfiorați

ei înfiorau

eu înfiorasem

tu înfioraseși

el înfiorase

noi înfioraserăm

voi înfioraserăți

ei înfioraseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu înfiorai

tu înfiorași

el înfioră

noi înfiorarăm

voi înfiorarăți

ei înfiorară

eu voi înfiora

tu vei înfiora

el va înfiora

noi vom înfiora

voi veți înfiora

ei vor înfiora

eu o să înfior

tu o să înfiori

el o să înfioare

noi o să înfiorăm

voi o să înfioraţi

ei o să înfioare

eu am să înfior

tu ai să înfiori

el are să înfioare

noi avem să înfiorăm

voi aveți să înfioraţi

ei au să înfioare

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi înfiorat

tu vei fi înfiorat

el va fi înfiorat

noi vom fi înfiorat

voi veți fi înfiorat

ei vor fi înfiorat

înfioară

înfioraţi

Presente Pasado

eu înfior

tu înfiori

el înfioare

noi înfiorăm

voi înfioraţi

ei înfioare

eu să fi înfiorat

tu să fi înfiorat

el să fi înfiorat

noi să fi înfiorat

voi să fi înfiorat

ei să fi înfiorat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi înfiorând

tu vei fi înfiorând

el va fi înfiorând

noi vom fi înfiorând

voi veți fi înfiorând

ei vor fi înfiorând

eu oi fi înfiorând

tu ei fi înfiorând

el o fi înfiorând

noi om fi înfiorând

voi eți fi înfiorând

ei or fi înfiorând

eu voi fi înfiorat

tu vei fi înfiorat

el va fi înfiorat

noi vom fi înfiorat

voi veți fi înfiorat

ei vor fi înfiorat

eu oi fi înfiorat

tu ei fi înfiorat

el o fi înfiorat

noi om fi înfiorat

voi eți fi înfiorat

ei or fi înfiorat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu înfiora

tu ai înfiora

el ar înfiora

noi am înfiora

voi ați înfiora

ei ar înfiora

eu aș fi înfiorat

tu ai fi înfiorat

el ar fi înfiorat

noi am fi înfiorat

voi ați fi înfiorat

ei ar fi înfiorat

a înfiora

a fi înfiorat

GERUNDIO PARTICIPIO

înfiorând

înfiorat

Libros relacionados



Deja un comentario