Modelo ÎNDESA (rellenar)

El modelo îndesa (rellenar), de la primera conjugación, es el modelo de verbos cuya raíz acaba en –s. Al entrar en contacto con la desinencia –i de la segunda persona del singular del presente, el futuro II y el futuro III de indicativo y el presente de subjuntivo, esta consonante se transforma en –ș. Además, la vocal –e se transforma en el diptongo –ea al añadir la desinencia –ă en las terceras personas del presente de indicativo y la segunda persona del singular del imperativo:

ÎNDESA (rellenar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu îndes

tu îndeși

el îndeasă

noi îndesăm

voi îndesaţi

ei îndeasă

eu am îndesat

tu ai îndesat

el a îndesat

noi am îndesat

voi ați îndesat

ei au îndesat

eu îndesam

tu îndesai

el îndesa

noi îndesam

voi îndesați

ei îndesau

eu îndesasem

tu îndesaseși

el îndesase

noi îndesaserăm

voi îndesaserăți

ei îndesaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu îndesai

tu îndesași

el îndesă

noi îndesarăm

voi îndesarăți

ei îndesară

eu voi îndesa

tu vei îndesa

el va îndesa

noi vom îndesa

voi veți îndesa

ei vor îndesa

eu o să îndes

tu o să îndeși

el o să îndese

noi o să îndesăm

voi o să îndesaţi

ei o să îndese

eu am să îndes

tu ai să îndeși

el are să îndese

noi avem să îndesăm

voi aveți să îndesaţi

ei au să îndese

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi îndesat

tu vei fi îndesat

el va fi îndesat

noi vom fi îndesat

voi veți fi îndesat

ei vor fi îndesat

îndeasă

îndesaţi

Presente Pasado

eu îndes

tu îndeși

el îndese

noi îndesăm

voi îndesaţi

ei îndese

eu să fi îndesat

tu să fi îndesat

el să fi îndesat

noi să fi îndesat

voi să fi îndesat

ei să fi îndesat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi îndesând

tu vei fi îndesând

el va fi îndesând

noi vom fi îndesând

voi veți fi îndesând

ei vor fi îndesând

eu oi fi îndesând

tu ei fi îndesând

el o fi îndesând

noi om fi îndesând

voi eți fi îndesând

ei or fi îndesând

eu voi fi îndesat

tu vei fi îndesat

el va fi îndesat

noi vom fi îndesat

voi veți fi îndesat

ei vor fi îndesat

eu oi fi îndesat

tu ei fi îndesat

el o fi îndesat

noi om fi îndesat

voi eți fi îndesat

ei or fi îndesat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu îndesa

tu ai îndesa

el ar îndesa

noi am îndesa

voi ați îndesa

ei ar îndesa

eu aș fi îndesat

tu ai fi îndesat

el ar fi îndesat

noi am fi îndesat

voi ați fi îndesat

ei ar fi îndesat

a îndesa

a fi îndesat

GERUNDIO PARTICIPIO

îndesând

îndesat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario