Modelo FREMĂTA (susurrar)

El modelo fremăta (susurrar), de la primera conjugación, es el modelo de verbos cuya raíz acaba en –t. Al entrar en contacto con la desinencia –i de la segunda persona del singular del presente, el futuro II y el futuro III de indicativo y el presente de subjuntivo, esta consonante se transforma en –ț. Además, la vocal –e se transforma en el diptongo –ea en la primera, segunda y tercera persona del singular, así como en la tercera persona del plural del presente de indicativo y subjuntivo y la segunda persona del singular del imperativo:

FREMĂTA (susurrar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu freamăt

tu freați

el freamătă

noi fremătăm

voi fremătaţi

ei freamătă

eu am fremătat

tu ai fremătat

el a fremătat

noi am fremătat

voi ați fremătat

ei au fremătat

eu fremătam

tu fremătai

el fremăta

noi fremătam

voi fremătați

ei fremătau

eu fremătasem

tu fremătaseși

el fremătase

noi fremătaserăm

voi fremătaserăți

ei fremătaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu fremătai

tu fremătași

el fremătă

noi fremătarăm

voi fremătarăți

ei fremătară

eu voi fremăta

tu vei fremăta

el va fremăta

noi vom fremăta

voi veți fremăta

ei vor fremăta

eu o să freamăt

tu o să freați

el o să freamăte

noi o să fremătăm

voi o să fremătaţi

ei o să freamăte

eu am să freamăt

tu ai să freați

el are să freamăte

noi avem să fremătăm

voi aveți să fremătaţi

ei au să freamăte

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi fremătat

tu vei fi fremătat

el va fi fremătat

noi vom fi fremătat

voi veți fi fremătat

ei vor fi fremătat

freamătă

fremătaţi

Presente Pasado

eu freamăt

tu freați

el freamăte

noi fremătăm

voi fremătaţi

ei freamăte

eu să fi fremătat

tu să fi fremătat

el să fi fremătat

noi să fi fremătat

voi să fi fremătat

ei să fi fremătat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi fremătând

tu vei fi fremătând

el va fi fremătând

noi vom fi fremătând

voi veți fi fremătând

ei vor fi fremătând

eu oi fi fremătând

tu ei fi fremătând

el o fi fremătând

noi om fi fremătând

voi eți fi fremătând

ei or fi fremătând

eu voi fi fremătat

tu vei fi fremătat

el va fi fremătat

noi vom fi fremătat

voi veți fi fremătat

ei vor fi fremătat

eu oi fi fremătat

tu ei fi fremătat

el o fi fremătat

noi om fi fremătat

voi eți fi fremătat

ei or fi fremătat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu fremăta

tu ai fremăta

el ar fremăta

noi am fremăta

voi ați fremăta

ei ar fremăta

eu aș fi fremătat

tu ai fi fremătat

el ar fi fremătat

noi am fi fremătat

voi ați fi fremătat

ei ar fi fremătat

a fremăta

a fi fremătat

GERUNDIO PARTICIPIO

fremătând

fremătat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario