Modelo ENUMERA (contar)

El modelo enumera (contar), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos que cambian la vocal –e de la raíz a la vocal –ă en la primera persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo:

ENUMERA (contar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu enumăr

tu enumeri

el enumeră

noi enumerăm

voi enumeraţi

ei enumeră

eu am enumerat

tu ai enumerat

el a enumerat

noi am enumerat

voi ați enumerat

ei au enumerat

eu enumeram

tu enumerai

el enumera

noi enumeram

voi enumerați

ei enumerau

eu enumerasem

tu enumeraseși

el enumerase

noi enumeraserăm

voi enumeraserăți

ei enumeraseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu enumerai

tu enumerași

el enumeră

noi enumerarăm

voi enumerarăți

ei enumerară

eu voi enumera

tu vei enumera

el va enumera

noi vom enumera

voi veți enumera

ei vor enumera

eu o să enumăr

tu o să enumeri

el o să enumere

noi o să enumerăm

voi o să enumeraţi

ei o să enumere

eu am să enumăr

tu ai să enumeri

el are să enumere

noi avem să enumerăm

voi aveți să enumeraţi

ei au să enumere

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi enumerat

tu vei fi enumerat

el va fi enumerat

noi vom fi enumerat

voi veți fi enumerat

ei vor fi enumerat

enumeră

enumeraţi

Presente Pasado

eu enumăr

tu enumeri

el enumere

noi enumerăm

voi enumeraţi

ei enumere

eu să fi enumerat

tu să fi enumerat

el să fi enumerat

noi să fi enumerat

voi să fi enumerat

ei să fi enumerat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi enumerând

tu vei fi enumerând

el va fi enumerând

noi vom fi enumerând

voi veți fi enumerând

ei vor fi enumerând

eu oi fi enumerând

tu ei fi enumerând

el o fi enumerând

noi om fi enumerând

voi eți fi enumerând

ei or fi enumerând

eu voi fi enumerat

tu vei fi enumerat

el va fi enumerat

noi vom fi enumerat

voi veți fi enumerat

ei vor fi enumerat

eu oi fi enumerat

tu ei fi enumerat

el o fi enumerat

noi om fi enumerat

voi eți fi enumerat

ei or fi enumerat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu enumera

tu ai enumera

el ar enumera

noi am enumera

voi ați enumera

ei ar enumera

eu aș fi enumerat

tu ai fi enumerat

el ar fi enumerat

noi am fi enumerat

voi ați fi enumerat

ei ar fi enumerat

a enumera

a fi enumerat

GERUNDIO PARTICIPIO

enumerând

enumerat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario