Modelo DA (dar)

El modelo da (dar), de la primera conjugación, es un verbo irregular que presenta tres raíces diferentes (da-, – y de-) a lo largo de toda la conjugación:

DA (dar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu dau

tu dai

el dă

noi dăm

voi daţi

ei dau

eu am dat

tu ai dat

el a dat

noi am dat

voi ați dat

ei au dat

eu dădeam

tu dădeai

el dădea

noi dădeam

voi dădeați

ei dădeau

eu dădusem

tu dăduseși

el dăduse

noi dăduserăm

voi dăduserăți

ei dăduseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu dădui

tu dăduși

el dădu

noi dădurăm

voi dădurăți

ei dădu

eu voi da

tu vei da

el va da

noi vom da

voi veți da

ei vor da

eu o să dau

tu o să dai

el o să dea

noi o să dăm

voi o să daţi

ei o să dea

eu am să dau

tu ai să dai

el are să dea

noi avem să dăm

voi aveți să daţi

ei au să dea

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi dat

tu vei fi dat

el va fi dat

noi vom fi dat

voi veți fi dat

ei vor fi dat

dă

daţi

Presente Pasado

eu dau

tu dai

el dea

noi dăm

voi daţi

ei dea

eu să fi dat

tu să fi dat

el să fi dat

noi să fi dat

voi să fi dat

ei să fi dat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi dând

tu vei fi dând

el va fi dând

noi vom fi dând

voi veți fi dând

ei vor fi dând

eu oi fi dând

tu ei fi dând

el o fi dând

noi om fi dând

voi eți fi dând

ei or fi dând

eu voi fi dat

tu vei fi dat

el va fi dat

noi vom fi dat

voi veți fi dat

ei vor fi dat

eu oi fi dat

tu ei fi dat

el o fi dat

noi om fi dat

voi eți fi dat

ei or fi dat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu da

tu ai da

el ar da

noi am da

voi ați da

ei ar da

eu aș fi dat

tu ai fi dat

el ar fi dat

noi am fi dat

voi ați fi dat

ei ar fi dat

a da

a fi dat

GERUNDIO PARTICIPIO

dând

dat

Libros relacionados

WordPress Image Gallery Plugin


Deja un comentario