Modelo CĂȚĂRA (trepar)

El modelo cățăra (trepar), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos que tienen dos vocales –ă en la raíz y cambian la primera de ella a la vocal –a cuando recae el acento:

CĂȚĂRA (trepar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu cațăr

tu cațări

el cațără

noi cățărăm

voi cățăraţi

ei cațără

eu am cățărat

tu ai cățărat

el a cățărat

noi am cățărat

voi ați cățărat

ei au cățărat

eu cățăram

tu cățărai

el cățăra

noi cățăram

voi cățărați

ei cățărau

eu cățărasem

tu cățăraseși

el cățărase

noi cățăraserăm

voi cățăraserăți

ei cățăraseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu cățărai

tu cățărași

el cățără

noi cățărarăm

voi cățărarăți

ei cățărară

eu voi cățăra

tu vei cățăra

el va cățăra

noi vom cățăra

voi veți cățăra

ei vor cățăra

eu o să cațăr

tu o să cațări

el o să cațăre

noi o să cățărăm

voi o să cățăraţi

ei o să cațăre

eu am să cațăr

tu ai să cațări

el are să cațăre

noi avem să cățărăm

voi aveți să cățăraţi

ei au să cațăre

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi cățărat

tu vei fi cățărat

el va fi cățărat

noi vom fi cățărat

voi veți fi cățărat

ei vor fi cățărat

cațără

cățăraţi

Presente Pasado

eu cațăr

tu cațări

el cațăre

noi cățărăm

voi cățăraţi

ei cațăre

eu să fi cățărat

tu să fi cățărat

el să fi cățărat

noi să fi cățărat

voi să fi cățărat

ei să fi cățărat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi cățărând

tu vei fi cățărând

el va fi cățărând

noi vom fi cățărând

voi veți fi cățărând

ei vor fi cățărând

eu oi fi cățărând

tu ei fi cățărând

el o fi cățărând

noi om fi cățărând

voi eți fi cățărând

ei or fi cățărând

eu voi fi cățărat

tu vei fi cățărat

el va fi cățărat

noi vom fi cățărat

voi veți fi cățărat

ei vor fi cățărat

eu oi fi cățărat

tu ei fi cățărat

el o fi cățărat

noi om fi cățărat

voi eți fi cățărat

ei or fi cățărat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu cățăra

tu ai cățăra

el ar cățăra

noi am cățăra

voi ați cățăra

ei ar cățăra

eu aș fi cățărat

tu ai fi cățărat

el ar fi cățărat

noi am fi cățărat

voi ați fi cățărat

ei ar fi cățărat

a cățăra

a fi cățărat

GERUNDIO PARTICIPIO

cățărând

cățărat

Libros relacionados



Deja un comentario