Modelo CÂNTA (cantar)

El modelo cânta (cantar), de la primera conjugación, es el modelo de los verbos cuya raíz acaba en –t. Al entrar en contacto con la desinencia –i de la segunda persona del singular del presente, el futuro II y el futuro III de indicativo y el presente de subjuntivo, esta consonante se transforma en –ț:

CÂNTA (cantar)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu cânt

tu cânți

el cântă

noi cântăm

voi cântați

ei cântă

eu am cântat

tu ai cântat

el a cântat

noi am cântat

voi ați cântat

ei au cântat

eu cântam

tu cântai

el cânta

noi cântam

voi cântați

ei cântau

eu cântasem

tu cântaseși

el cântase

noi cântaserăm

voi cântaserăți

ei cântaseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu cântai

tu cântași

el cântă

noi cântarăm

voi cântarăți

ei cântară

eu voi cânta

tu vei cânta

el va cânta

noi vom cânta

voi veți cânta

ei vor cânta

eu o să cânt

tu o să cânți

el o să cânte

noi o să cântăm

voi o să cântaţi

ei o să cânte

eu am să cânt

tu ai să cânți

el are să cânte

noi avem să cântăm

voi aveți să cântaţi

ei au să cânte

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi cântat

tu vei fi cântat

el va fi cântat

noi vom fi cântat

voi veți fi cântat

ei vor fi cântat

cântă

cântaţi

Presente Pasado

eu cânt

tu cânți

el cânte

noi cântăm

voi cântaţi

ei cânte

eu să fi cântat

tu să fi cântat

el să fi cântat

noi să fi cântat

voi să fi cântat

ei să fi cântat

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi cântând

tu vei fi cântând

el va fi cântând

noi vom fi cântând

voi veți fi cântând

ei vor fi cântând

eu oi fi cântând

tu ei fi cântând

el o fi cântând

noi om fi cântând

voi eți fi cântând

ei or fi cântând

eu voi fi cântat

tu vei fi cântat

el va fi cântat

noi vom fi cântat

voi veți fi cântat

ei vor fi cântat

eu oi fi cântat

tu ei fi cântat

el o fi cântat

noi om fi cântat

voi eți fi cântat

ei or fi cântat

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu cânta

tu ai cânta

el ar cânta

noi am cânta

voi ați cânta

ei ar cânta

eu aș fi cântat

tu ai fi cântat

el ar fi cântat

noi am fi cântat

voi ați fi cântat

ei ar fi cântat

a cânta

a fi cântat

GERUNDIO PARTICIPIO

cântând

cântat



Deja un comentario