Modelo ADMITIR (admitir)

El modelo admitir (admitir), de la tercera conjugación, es el modelo que no tiene ningún tipo de variación en la raíz. La raíz se obtiene a partir del infinitivo, del que se elimina la desinencia –ir, y se añaden las terminaciones de todos los tiempos verbales sin ninguna transformación:

ADMITIR (admitir)

INDICATIVO SUBJUNTIVO
Presente Perfecto Presente Perfecto

eu admito

tu admites

ele admite

nós admitimos

vós admitis

eles admitem

eu tenho admitido

tu tens admitido

ele tem admitido

nós temos admitido

vós tendes admitido

eles têm admitido

eu admita

tu admitas

ele admita

nós admitamos

vós admitais

eles admitam

eu tenha admitido

tu tenhas admitido

ele tenha admitido

nós tenhamos admitido

vós tenhais admitido

eles tenham admitido

Imperfecto Pluscuamperfecto Imperfecto Pluscuamperfecto

eu admitia

tu admitias

ele admitia

nós admitíamos

vós admitíeis

eles admitiam

eu tinha admitido

tu tinhas admitido

ele tinha admitido

nós tínhamos admitido

vós tínheis admitido

eles tinham admitido

eu admitisse

tu admitisses

ele admitisse

nós admitíssemos

vós admitísseis

eles admitissem

eu tivesse admitido

tu tivesses admitido

ele tivesse admitido

nós tivéssemos admitido

vós tivésseis admitido

eles tivessem admitido

Plus. simple Indefinido Futuro Futuro perfecto

eu admitira

tu admitiras

ele admitira

nós admitíramos

vós admitíreis

eles admitiram

eu admiti

tu admitiste

ele admitiu

nós admitimos

vós admitistes

eles admitiram

eu admitir

tu admitires

ele admitir

nós admitirmos

vós admitirdes

eles admitirem

eu tiver admitido

tu tiveres admitido

ele tiver admitido

nós tivermos admitido

vós tiverdes admitido

eles tiverem admitido

Futuro Futuro perfecto CONDICIONAL

eu admitirei

tu admitirás

ele admitirá

nós admitiremos

vós admitireis

eles admitirão

eu terei admitido

tu terás admitido

ele terá admitido

nós teremos admitido

vós tereis admitido

eles terão admitido

Presente Pasado

eu admitiria

tu admitirias

ele admitiria

nós admitiríamos

vós admitiríeis

eles admitiriam

eu teria admitido

tu terias admitido

ele teria admitido

nós teríamos admitido

vós teríeis admitido

eles teriam admitido

IMPERATIVO INFINITIVO PERSONAL
Afirmativo Negativo Presente Pasado

admite

admita

admitamos

admiti

admitam

não admitas

não admita

não admitamos

não admitais

não admitam

admitir

admitires

admitir

admitirmos

admitirdes

admitirem

ter admitido

teres admitido

ter admitido

termos admitido

terdes admitido

terem admitido

INFINITIVO IMPERSONAL PARTICIPIO
Presente Pasado
Pasado

admitir

ter admitido


admitido — admitida

admitidos — admitidas

GERUNDIO
Presente Pasado

admitindo

tendo admitido



Deja un comentario