Modelo ACOPERI (cubrir)

El modelo acoperi (cubrir), de la cuarta conjugación, es el modelo de los verbos cuya vocal de la raíz –e cambia a –ă en la primera persona del singular del presente de indicativo y de subjuntivo, así como del futuro II y III:

ACOPERI (cubrir)

INDICATIVO
Presente Perfecto Imperfecto
Pluscuamperfecto

eu acopăr

tu acoperi

el acoperă

noi acoperim

voi acoperiți

ei acoperă

eu am acoperit

tu ai acoperit

el a acoperit

noi am acoperit

voi ați acoperit

ei au acoperit

eu acopeream

tu acopereai

el acoperea

noi acopeream

voi acopereați

ei acopereau

eu acoperisem

tu acoperiseși

el acoperise

noi acoperiserăm

voi acoperiserăți

ei acoperiseră

Indefinido Futuro I Futuro II Futuro III

eu acoperii

tu acoperiși

el acoperi

noi acoperirăm

voi acoperirăți

ei acoperiră

eu voi acoperi

tu vei acoperi

el va acoperi

noi vom acoperi

voi veți acoperi

ei vor acoperi

eu o să acopăr

tu o să acoperi

el o să acopere

noi o să acoperim

voi o să acoperiţi

ei o să acopere

eu am să acopăr

tu ai să acoperi

el are să acopere

noi avem să acoperim

voi aveți să acoperiţi

ei au să acopere

Futuro perfecto IMPERATIVO SUBJUNTIVO

eu voi fi acoperit

tu vei fi acoperit

el va fi acoperit

noi vom fi acoperit

voi veți fi acoperit

ei vor fi acoperit

acopere

acoperiţi

Presente Pasado

eu acopăr

tu acoperi

el acopere

noi acoperim

voi acoperiţi

ei acopere

eu să fi acoperit

tu să fi acoperit

el să fi acoperit

noi să fi acoperit

voi să fi acoperit

ei să fi acoperit

PRESUNTIVO
Presente I Presente II Pasado I Pasado II

eu voi fi acoperind

tu vei fi acoperind

el va fi acoperind

noi vom fi acoperind

voi veți fi acoperind

ei vor fi acoperind

eu oi fi acoperind

tu ei fi acoperind

el o fi acoperind

noi om fi acoperind

voi eți fi acoperind

ei or fi acoperind

eu voi fi acoperit

tu vei fi acoperit

el va fi acoperit

noi vom fi acoperit

voi veți fi acoperit

ei vor fi acoperit

eu oi fi acoperit

tu ei fi acoperit

el o fi acoperit

noi om fi acoperit

voi eți fi acoperit

ei or fi acoperit

CONDICIONAL INFINITIVO
Presente Pasado Presente Pasado

eu acoperi

tu ai acoperi

el ar acoperi

noi am acoperi

voi ați acoperi

ei ar acoperi

eu aș fi acoperit

tu ai fi acoperit

el ar fi acoperit

noi am fi acoperit

voi ați fi acoperit

ei ar fi acoperit

a acoperi

a fi acoperit

GERUNDIO PARTICIPIO

acoperind

acoperit



Deja un comentario