Modelo ՍԻՐԵԼ (sirel) (amar)

El modelo սիրել (sirel) (amar), de la primera conjugación, es el modelo que no tiene ningún tipo de variación en la raíz. La raíz se obtiene a partir del infinitivo, del que se elimina la desinencia –ել (-el), y se añaden las terminaciones de todos los tiempos verbales sin ninguna transformación:

ՍԻՐԵԼ (sirel) (amar)

INDICATIVO SUBJUNTIVO
Presente Perfecto Presente Pasado

ես սիրում եմ

(es sirum em)

դու սիրում ես

(du sirum es)

նա սիրում է

(na sirum ē)

մենք սիրում ենք

(menkʿ sirum enkʿ)

դուք սիրում եք

(dukʿ sirum ekʿ)

նրանք սիրում են

(nrankʿ sirum en)

ես սիրել եմ

(es sirel em)

դու սիրել ես

(du sirel es)

նա սիրել է

(na sirel ē)

մենք սիրել ենք

(menkʿ sirel enkʿ)

դուք սիրել եք

(dukʿ sirel ekʿ)

նրանք սիրել են

(nrankʿ sirel en)

ես սիրեմ

(es sirem)

դու սիրես

(du sires)

նա սիրի

(na siri)

մենք սիրենք

(menkʿ sirenkʿ)

դուք սիրեք

(dukʿ sirekʿ)

նրանք սիրեն

(nrankʿ siren)

ես սիրեի

(es sirei)

դու սիրեիր

(du sireir)

նա սիրեր

(na sirer)

մենք սիրեինք

(menkʿ sireinkʿ)

դուք սիրեիք

(dukʿ sireikʿ)

նրանք սիրեին

(nrankʿ sirein)

Imperfecto Pluscuamperfecto NECESITATIVO

ես սիրում էի

(es sirum ēi)

դու սիրում էիր

(du sirum ēir)

նա սիրում էր

(na sirum ēr)

մենք սիրում էինք

(menkʿ sirum ēinkʿ)

դուք սիրում էիք

(dukʿ sirum ēikʿ)

նրանք սիրում էին

(nrankʿ sirum ēin)

ես սիրել էի

(es sirel ēi)

դու սիրել էիր

(du sirel ēir)

նա սիրել էր

(na sirel ēr)

մենք սիրել էինք

(menkʿ sirel ēinkʿ)

դուք սիրել էիք

(dukʿ sirel ēikʿ)

նրանք սիրել էին

(nrankʿ sirel ēin)

Presente Pasado

ես պիտի սիրեմ

(es piti sirem)

դու պիտի սիրես

(du piti sires)

նա պիտի սիրի

(na piti siri)

մենք պիտի սիրենք

(menkʿ piti sirenkʿ)

դուք պիտի սիրեք

(dukʿ piti sirekʿ)

նրանք պիտի սիրեն

(nrankʿ piti siren)

ես պիտի սիրեի

(es piti sirei)

դու պիտի սիրեիր

(du piti sireir)

նա պիտի սիրեր

(na piti sirer)

մենք պիտի սիրեինք

(menkʿ piti sireinkʿ)

դուք պիտի սիրեիք

(dukʿ piti sireikʿ)

նրանք պիտի սիրեին

(nrankʿ piti sirein)

Indefinido CONDICIONAL

ես սիրեցի

(es sirecʿi)

դու սիրեցիր

(du sirecʿir)

նա սիրեց

(na sirecʿ)

մենք սիրեցինք

(menkʿ sirecʿinkʿ)

դուք սիրեցիք

(dukʿ sirecʿikʿ)

նրանք սիրեցին

(nrankʿ sirecʿin)

Presente Pasado

ես կսիրեմ

(es ksirem)

դու կսիրես

(du ksires)

նա կսիրի

(na ksiri)

մենք կսիրենք

(menkʿ ksirenkʿ)

դուք կսիրեք

(dukʿ ksirekʿ)

նրանք կսիրեն

(nrankʿ ksiren)

ես կսիրեի

(es ksirei)

դու կսիրեիր

(du ksireir)

նա կսիրեր

(na ksirer)

մենք կսիրեինք

(menkʿ ksireinkʿ)

դուք կսիրեիք

(dukʿ ksireikʿ)

նրանք կսիրեին

(nrankʿ ksirein)

Futuro Futuro perfecto IMPERATIVO

ես սիրելու եմ

(es sirelu em)

դու սիրելու ես

(du sirelu es)

նա սիրելու է

(na sirelu ē)

մենք սիրելու ենք

(menkʿ sirelu enkʿ)

դուք սիրելու եք

(dukʿ sirelu ekʿ)

նրանք սիրելու են

(nrankʿ sirelu en)

ես սիրելու էի

(es sirelu ēi)

դու սիրելու էիր

(du sirelu ēir)

նա սիրելու էր

(na sirelu ēr)

մենք սիրելու էինք

(menkʿ sirelu ēinkʿ)

դուք սիրելու էիք

(dukʿ sirelu ēikʿ)

նրանք սիրելու էին

(nrankʿ sirelu ēin)

Presente

սիրի՛ր

(sirír)

սիրե՛ք

(sirékʿ)

INFINITIVO PARTICIPIO
Presente Presente Futuro Pasado

սիրել (sirel)

սիրող (sir)

սիրում (sirum)

սիրելիս (sirelis)

սիրելու (sirelu)

սիրել (sirel)

սիրած (sirac)



Deja un comentario