Modelo ԿԱՐԴԱԼ (kardal) (leer)

El modelo կարդալ (kardal) (leer), de la segunda conjugación, es el modelo que no tiene ningún tipo de variación en la raíz. La raíz se obtiene a partir del infinitivo, del que se elimina la desinencia –ալ (-al), y se añaden las terminaciones de todos los tiempos verbales sin ninguna transformación:

ԿԱՐԴԱԼ (kardal) (leer)

INDICATIVO SUBJUNTIVO
Presente Perfecto Presente Pasado

ես կարդում եմ

(es kardum em)

դու կարդում ես

(du kardum es)

նա կարդում է

(na kardum ē)

մենք կարդում ենք

(menkʿ kardum enkʿ)

դուք կարդում եք

(dukʿ kardum ekʿ)

նրանք կարդում են

(nrankʿ kardum en)

ես կարդացել եմ

(es kardacʿel em)

դու կարդացել ես

(du kardacʿel es)

նա կարդացել է

(na kardacʿel ē)

մենք կարդացել ենք

(menkʿ kardacʿel enkʿ)

դուք կարդացել եք

(dukʿ kardacʿel ekʿ)

նրանք կարդացել են

(nrankʿ kardacʿel en)

ես կարդամ

(es kardam)

դու կարդաս

(du kardas)

նա կարդա

(na karda)

մենք կարդանք

(menkʿ kardankʿ)

դուք կարդաք

(dukʿ kardakʿ)

նրանք կարդան

(nrankʿ kardan)

ես կարդայի

(es kardayi)

դու կարդայիր

(du kardayir)

նա կարդար

(na kardar)

մենք կարդայինք

(menkʿ kardayinkʿ)

դուք կարդայիք

(dukʿ kardayikʿ)

նրանք կարդային

(nrankʿ kardayin)

Imperfecto Pluscuamperfecto NECESITATIVO

ես կարդում էի

(es kardum ēi)

դու կարդում էիր

(du kardum ēir)

նա կարդում էր

(na kardum ēr)

մենք կարդում էինք

(menkʿ kardum ēinkʿ)

դուք կարդում էիք

(dukʿ kardum ēikʿ)

նրանք կարդում էին

(nrankʿ kardum ēin)

ես կարդացել էի

(es kardacʿel ēi)

դու կարդացել էիր

(du kardacʿel ēir)

նա կարդացել էր

(na kardacʿel ēr)

մենք կարդացել էինք

(menkʿ kardacʿel ēinkʿ)

դուք կարդացել էիք

(dukʿ kardacʿel ēikʿ)

նրանք կարդացել էին

(nrankʿ kardacʿel ēin)

Presente Pasado

ես պիտի կարդամ

(es piti kardam)

դու պիտի կարդաս

(du piti kardas)

նա պիտի կարդա

(na piti karda)

մենք պիտի կարդանք

(menkʿ piti kardankʿ)

դուք պիտի կարդաք

(dukʿ piti kardakʿ)

նրանք պիտի կարդան

(nrankʿ piti kardan)

ես պիտի կարդայի

(es piti kardayi)

դու պիտի կարդայիր

(du piti kardayir)

նա պիտի կարդար

(na piti kardar)

մենք պիտի կարդայինք

(menkʿ piti kardayinkʿ)

դուք պիտի կարդայիք

(dukʿ piti kardayikʿ)

նրանք պիտի կարդային

(nrankʿ piti kardayin)

Indefinido CONDICIONAL

ես կարդացի

(es kardacʿi)

դու կարդացիր

(du kardacʿir)

նա կարդաց

(na kardacʿ)

մենք կարդացինք

(menkʿ kardacʿinkʿ)

դուք կարդացիք

(dukʿ kardacʿikʿ)

նրանք կարդացին

(nrankʿ kardacʿin)

Presente Pasado

ես կկարդամ

(es kkardam)

դու կկարդաս

(du kkardas)

նա կկարդա

(na kkarda)

մենք կկարդանք

(menkʿ kkardankʿ)

դուք կկարդաք

(dukʿ kkardakʿ)

նրանք կկարդան

(nrankʿ kkardan)

ես կկարդայի

(es kkardayi)

դու կկարդայիր

(du kkardayir)

նա կկարդար

(na kkardar)

մենք կկարդայինք

(menkʿ kkardayinkʿ)

դուք կկարդայիք

(dukʿ kkardayikʿ)

նրանք կկարդային

(nrankʿ kkardayin)

Futuro Futuro perfecto IMPERATIVO

ես կարդալու եմ

(es kardalu em)

դու կարդալու ես

(du kardalu es)

նա կարդալու է

(na kardalu ē)

մենք կարդալու ենք

(menkʿ kardalu enkʿ)

դուք կարդալու եք

(dukʿ kardalu ekʿ)

նրանք կարդալու են

(nrankʿ kardalu en)

ես կարդալու էի

(es kardalu ēi)

դու կարդալու էիր

(du kardalu ēir)

նա կարդալու էր

(na kardalu ēr)

մենք կարդալու էինք

(menkʿ kardalu ēinkʿ)

դուք կարդալու էիք

(dukʿ kardalu ēikʿ)

նրանք կարդալու էին

(nrankʿ kardalu ēin)

Presente

կարդա՛

(kardá)

կարդացե՛ք

(kardacʿékʿ)

INFINITIVO PARTICIPIO
Presente Presente Futuro Pasado

կարդալ (kardal)

կարդացող (kardacʿ)

կարդում (kardum)

կարդալիս (kardalis)

կարդալու (kardalu)

կարդացել (kardacʿel)

կարդացած (kardacʿac)



Deja un comentario